واقعیت افزوده آموزش

واقعیت افزوده آموزش

آیا تا به حال به این موضوع فكر كرده‌اید كه روزی بتوانید در حالی كه در کلاس درس نشسته اید، علاوه بر توضیحات مدرس، عناصر مجازی مانند: اشکال سه بعدی، متن، و حتی فیلمی مرتبط جلوی چشمان شما ظاهر شود. و شما نیز بتوانید با این اطلاعات تعامل برقرار کنید.مثلا درس زیست شناسی که ارتباط مستقیمی  با درک بصری و مفوهمی دارد را متصور شوید که بحث اناتومی انسان را با گرفتن گوشی هوشمند و برنامه واقعیت افزوده میتوان قلب را به صورت سه بعدی و با مشخصات کامل رگها  و بطنها و جریان خون و مشاهده سه بعدی آن تحلیل کرد و درک کاملی از این اموزش داشت یا ریاضی یا ادبیات که با پخش شعر و موسیقی و زندگی نامه شعرا و یا تاریخ همه با این فناوری واقعیت افزوده دنیایی را اماده میکند تا مخاطب درک درست و واقعی تری از آموزش داشته باشد

واقعیت افزوده آموزش در دنیا

گرچه ممکن است چنین تصور کنید که این فکر ریشه در داستان های علمی-تخیلی دارد، اما حقیقت این است كه تکنولوژی واقعیت افزوده توانسته است این امكان را برای ما فراهم کند تا بتوانیم این افكار را در دنیای واقعی نیز تجربه كنیم. در حقیقت واقعیت افزوده را می توان به عنوان تکنولوژیی که در آن عناصر مجازی دنیای واقعی را فراگرفته است، توصیف کرد. بطوریکه به نظر می رسد این عناصر مجازی با شما و اشیای دنیای واقعی در تعامل هستند.

واقعیت افزوده محیطی دیداری و شنیداری است که اطلاعات اضافه و تکمیل کننده از محیط واقعی را در اختیار ما قرار می دهد. و ما می توانیم از طریق حركات سر، چشم و حتی دست با این محیط تعامل برقرار کنیم.

قابلیت های واقعیت افزوده در آموزش

قابلیت های فن آوری واقعیت افزوده می تواند کلاس های جذاب تر و اطلاعات را بیشتر درگیر کند.

معلمان می دانند که فرایند یادگیری باید در مورد خلاقیت و تعامل باشد. در حالی که معلمان لزوما نیازی به جذب همه دانش آموزان به علم ندارند، هدف آنها این است که آنها را به موضوع علاقه مند کنند. این جایی است که AR می تواند مفید باشد.

واقعیت افزوده مدرسه

استفاده از واقعیت افزوده  آموزش

استفاده از فنآوری واقعیت افزوده در آموزش جهت ارائه مطالب درسی به دانش آموزان، از بهترین روش های تدریس و آموزش می باشد. برای مثال دانش آموزان می توانند، آموزش جغرافیا، علوم، و مسائل علمی را بصورت مجازی در محیط واقعی ببینند، و به راحتی همه ی مسائل را درک کنند.

عینک واقعیت افزوده

با گذاشتن عینک واقعیت افزوده جلوی چشمان خود و یا گرفتن دوربین تلفن همراه روی کتب درسی، میتوانند طرح های سه بعدی را در ابعاد واقعی و یا کوچک شده مشاهده نمایند و تعامل برقرار کنند.

در آینده‌ای نزدیك با یك جفت صفحه شیشه‌ای که مانند عینك كه روی چشمانتان قرار می‌گیرد نگاه و نگرش شما را به محیط اطراف دگرگون خواهد شد. واقعیت افزوده، بینش شما را نسبت به دنیای اطراف تغییر خواهد داد.

تاثیر واقعیت افزوده  آموزش

مطالعات نشان داده اند که تکنولوژی واقعیت افزوده مزایای بسیاری را ارائه می دهد که در زمینه آموزشی استفاده می شود. برای مثال : واقعیت افزوده کمک می کند تا دانش آموزان در اکتشافات معتبر دنیای واقعی شرکت کنند. در واقع واقعیت افزوده آسان کردن رویدادهایی است که با چشم غیر مسلح نمی توان آن را مشاهده کرد. بنابراین انگیزه دانش آموزان را افزایش می دهد و به آن ها در بدست آوردن مهارت های بهتر کمک می کند.

توانایی های آموزشی واقعیت افزوده

با توجه به دستاورد های محققان مهمترین مزیت واقعیت افزوده توانایی منحصر به فرد آن در ایجاد محیط های آموزشی ترکیبی با استفاده از ترکیب اشیاء دیجیتال و فیزیکی است. از این طریق مهارت هایی مانند تفکر انتقادی، حل مسئله و برقراری ارتباط از طریق تمرینات مشترک به راحتی توسعه می یابد. تحقیقی که اخیرا توسط محققین انجام شد، نشان داد که تکنولوژی واقعیت افزوده باعث بهبود مهارت های آزمایشگاهی دانشجویان می شود و کمک می کند که دانشجویان نگرش مثبتی نسب به کار در آزمایشگاه ها داشته باشند.

تكنولوژی واقعیت افزوده

با این حال، با پیشرفت و توسعه تكنولوژی انتظار می رود، که تكنولوژی واقعیت افزوده بهبود یابد و سودمند شود. بنابراین، احتمالا استفاده از آن خیلی گسترده و تحقیقات زیادی روی آن متمركز خواهد شد. كه این تحقیقات باید در استفاده های آموزشی موثر واقع شود.

هوشمند سازی

امروزه ۷۱ درصد از افراد ۱۶ تا ۲۴ ساله در آمریکا دارای گوشی های هوشمند هستند. اکثر آنها از کاربران هوشمند فعال هستند که از این ابزارها برای ورود به سیستم عامل های اجتماعی استفاده می کنند، بازی می کنند و در ارتباط با دوستان و بستگان هستند. اما در ضمن بخش کوچکی از آنها از گوشی های هوشمند خود در فرآیند یادگیری استفاده می کنند تا برای کمک به مشاغل خانگی، کمک های اضافی در مورد موضوع و … دریافت کنند که ما میتوانیم این قسمت را در کشور فعال کرده و بخش بزرگی از وقت گذرانی جوانها را به انگیزش یادگیری کسب و کار و یا حرفه و یا علاقه هر فرد اختصاص بدهیم

واقعیت افزوده مدرسه

  چشم انداز جذابیت گوشی های هوشمند و استفاده از واقعیت افزوده برای فرایند آموزش بسیار شگفت انگیز است، اما در حال حاضر تنها تعداد کمی از مربیان به این شیوه حرکت می کنند. AR ممکن است به شیوه های مختلفی کمک کند تا دانشجویان و دانش آموزان اطلاعات دیجیتالی اضافی در مورد هر موضوعی را ارائه دهند، در حالی که اطلاعات پیچیده را آسان تر درک می کنند.

نمونه کارهای واقعیت افزوده آموزش

امروزه برخی از نمونه های عالی از واقعیت افزوده در استفاده از آموزش در سراسر جهان را می توان یافت. توانایی اتصال واقعیت و محتوای دیجیتال به آرامی واقعی می شود و گزینه های بیشتری برای معلمان و دانش آموزان باز می شود در حین انجام تکالیف، دانش آموزان می توانند عناصر خاصی از کتاب را اسکن کنند و نکات متن، صدا و یا ویدیو را از معلمان دریافت کنند. یا آنها ممکن است اطلاعات مفید در مورد دوره، یک معلم یا سایر دانش آموزان پیدا کنند که می تواند به برقراری ارتباط بهتر منجر شود.

این ممکن است توجه دانش آموزان را جلب کند و همچنین انگیزه آنها برای تحصیل. اضافه کردن اطلاعات اضافی مانند بیوگرافی کوتاه یک شخص، برخی از حقایق مربوط به انواع مختلف، موقعیت جغرافیایی رویداد تاریخی یا مدل بصری مفهوم ریاضی دانش آموزان را در مورد موضوع درک می کند.

واقعیت افزوده در تدریس

در زیر مثال هایی در سراسر دنیا را مشاهده میکنید که از این فناوری بهره میبرند

Oleksy و Wnuk با استفاده از فناوری AR توانستند مکان های تاریخی ورشو، لهستان را بازسازی کنند.دانش آموزان از طریق دستگاه های تلفن همراه خود در خیابان های لهستان دیدند و ممکن است برای پیاده روی در آنجا سفر کنند.

موسسه Polytechnic Leiria در پرتغال، AR را به درس های ریاضی متصل می کند و دانش آموزان آن را مفید، آسان و جالب می دانند.

با انجام تکالیف، دریافت درک عمیق تر از hometask، دانش آموزان ممکن است صفحات مشق شب را برای دریافت نکات متن، صوتی و یا ویدئویی از معلمان خود که ممکن است به حل مشکلات کمک کنند، اسکن کنند.

کتاب های AR

کتاب های AR درک عمیق تر از محتوای پیچیده ای دارند. همچنین این امر باعث می شود که فرایند یادگیری روشن تر و جذاب تر شود.

پردازش تصاویر در دنیای واقعیت افزوده بسیار پیشرفته و پیچیده است و کاملا با پردازش تصاویر در فناوری های قدیمی مانند شبکه های تلویزیونی و … متفاوت است. در فناوری واقعیت افزوده، اطلاعات نه ‌تنها در محدوده دید كاربر، بلكه اطلاعاتی كه در شعاع دید كاربر قرار نمی‌گیرد نیز به صورت سه‌بعدی قابل مشاهده است.

 

واقعیت افزوده آموزش

واقعیت افزوده گردشگری

نمونه های دیگر واقعیت افزوده در بخش ها اموزشی گردشگری را هم مثال زد که کاربرد زیادی دارد و باعث ارتقای کیفیت گردشگری و موزه ها و مناطق تاریخی ایران میشود

واقعیت افزوده گردشگری

بازدید کنندگان موزه ها با استفاده از تلفن همراه خود می توانند به AR دسترسی پیدا کنند و رویدادهای تاریخی را با کشف محتوای مختلف دیگری در ارتباط با اشیاء کشف کنند. AR با اطلاعات اضافی در مورد آنچه که آنها می بیند، بازدید کنندگان را فراهم می کند و یا حتی اجازه می دهد تا تقریبا برخی از چیزهای خود را آماده و یا به گذشته سفر کنند.

از سوی دیگر، موزه ها به دلیل محدودیت فضا، کمبود منابع و ارزش بالای اشیا، اغلب نمی توانند کل مجموعه را به بازدید کنندگان نشان دهند. با استفاده از توانایی های AR امکانات بیشتری برای موزه ها ارائه می شود که بیشتر در شرایط عادی امکان پذیر است.

کلمات کلیدی

واقعیت افزوده آموزش مدارس,واقعیت افزوده آموزش مربیان,واقعیت افزوده آموزش دانشگاه,واقعیت افزوده آموزش کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *